1. Posiedzenie Rady Duszpasterskiej Diecezji Tarnowskiej odbędzie się 11 marca (sobota) o godz. 10.00 w Tarnowie (Wyższe Seminarium Duchowne). Tematem tego spotkania będzie kult maryjny, jego formy i znaczenie w kontekście Roku Fatimskiego oraz czekających nas koronacji maryjnych.
 2. W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie dnia 11 marca 2017 r. odbędą się Warsztaty medialne dla liderów Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Tarnowskiej. Organizatorem warsztatów jest Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej we współpracy z Diecezjalnym Radiem RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz oraz z Tarnowską edycją Gościa Niedzielnego. Celem warsztatów jest przygotowanie kompetentnych osób w parafii do komunikowania się z mediami zewnętrznymi oraz pomoc w redagowaniu informacji dla mediów parafialnych (diecezjalnych).
  Program warsztatów:
  9.00 – Rozpoczęcie warsztatów
  9.15 – Dziennikarstwo obywatelskie nowym wymiarem realizowania nakazu: „Idźcie i głoście”. Promocja dobrych wiadomości
  - ks. dr hab. Józef Kloch – prof. UKSW
  9.45 – Szukanie tematów dla mediów. Konstrukcja depeszy prasowej, pisanie relacji z wydarzeń - Dorota Kunc RDN Małopolska
  10.30 – Przerwa
  10.50 Podstawowe zasady prawne obowiązujące w mediach
  - Ks. Zbigniew Wielgosz – Gość Niedzielny
  11.20 – Wykorzystywanie mediów społecznościowych do promowania Kościoła - Dorota Meriem Abdelmoula KAI
  11.50 - Warsztaty fotograficzne          - Kamil Bańkowski
  13.20 – Przerwa obiadowa
  14.00 – 15.30 - Warsztaty z pisania notatki prasowej (praca w grupach) - Dziennikarze RDN i Gościa Niedzielnego
  15.30 –– Podsumowanie

  Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 28 lutego br. w Wydziale Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie pod nr 14/ 631 73 80 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Koszt uczestnictwa w warsztatach 20 zł.
 3. W związku z 85. rocznicą urodzin i 60-leciem kapłaństwa bpa Władysława Bobowskiego – Biskupa Seniora, które świętować będziemy podczas pielgrzymki kapłanów 18 marca br. w Nowym Sączu, zrodził się pomysł uczczenia tego wydarzenia okolicznościowym wydawnictwem. Pod patronatem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża jest realizowany projekt opracowania albumu pt.: „Idźcie i głoście” dotyczącego ambon w kościołach Diecezji Tarnowskiej, który będzie dedykowany Czcigodnemu Biskupowi Jubilatowi. Album zostanie opracowany w formacie A4. Przewidywana objętość to 250 stron, ubogaconych zdjęciami i opisem zawartości zdjęć. Album będzie zawierał zdjęcia ambon z niektórych kościołów naszej diecezji, tych wybudowanych przed zakończeniem Soboru Watykańskiego II. Przy niektórych ambonach zostaną również umieszczone krótkie fragmenty homilii i kazań Pasterzy Kościoła Tarnowskiego z ostatniego stulecia od abpa Leona Wałęgi począwszy.
  Bardzo dziękujemy Czcigodnym Księżom za przesłane ankiety nt. ambon oraz za serdeczne przyjęcie w parafii fotografa. Bardzo prosimy tych Księży, którzy jeszcze nie odesłali ankiety, aby to uczynili do 20. lutego. Równocześnie można jeszcze składać zamówienia na album do końca lutego.

  Promocja Albumu jest zaplanowana na 17 marca 2017 w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie wg następującego programu:
  10.00 – Rozpoczęcie spotkania – ks. bp Andrzej Jeż
  10.15 – „Idźcie i głoście” – blaski i cienie posługi słowa we współczesnym świecie – ks. bp Leszek Leszkiewicz
  10.45 – Sala wykładowa specyficzną formą realizowania nakazu: „Idźcie i głoście”. (Bp Władysław Bobowski jako wykładowca)
  – ks. prof. dr hab. Stanisław Sojka – Kierownik Katedry Duchowości UPJPII sekcja w Tarnowie
  11.15 – Prezentacja albumu: „Idźcie i głoście. Ambony Diecezji Tarnowskiej” – ks. dr Jan Bartoszek – autor projektu
  11.35 – Dedykacja i wręczenie albumu ks. bp. Władysławowi Bobowskiemu – ks. bp Andrzej Jeż
  11.45 – Przebóstwiać to co ludzkie - świadectwo posługi słowa
  – ks. bp Władysław Bobowski
  12.00 – Modlitwa Anioł Pański i błogosławieństwo.
 4. Kurs dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej rozpocznie się w Tarnowie dnia 25 marca. Jak do tej pory, kurs będzie prowadzony pod kierunkiem ks. dra Bolesława Margańskiego, który jest diecezjalnym duszpasterzem oraz odpowiedzialnym za formację nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Kurs będzie obejmował sześć sobót (25 marca; 1, 8, 22, 29 kwietnia oraz 6 maja). Spotkania będą rozpoczynały się o godz. 9.00 i trwały do ok. godz.14.00.
  Ze względu na bardzo krótki okres, który dzieli nas od rozpoczęcia kursu zgłoszenia będą przyjmowane tylko do końca lutego. Zgłoszenia kandydatów należy dokonywać w Wydziale Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej najlepiej w formie elektronicznej na adres wydzdusz1@diecezja.tarnow.pl lub telefonicznie 14 631 73 80. Przy zgłoszeniu należy podać nazwę parafii, imię i nazwisko kandydata, datę jego urodzenia oraz adres. Wypełnioną kartę kandydata (dostępną w Internecie) ze zdjęciem oraz z dołączoną opinią (skierowaniem) proboszcza kandydat przywozi na pierwsze spotkanie czyli 25 marca br. Koszt całego kursu wynosi 200 zł.
  W przyszłym roku nie będzie takiego kursu!
 5. Dni skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej odbędą się:
  25 lutego – Tarnów,
  11 marca – Nowy Sącz,
  18 marca – Tarnów
  Wszystkie dni skupienia rozpoczynają się o godz. 9.00 i trwają do ok. 13.30.
 6. Dni skupienia (rekolekcje) dla członków Parafialnych Rad Duszpasterskich odbędą się w Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskiej „Arka” w Gródku nad Dunajcem – w dwóch terminach:
  31 marca-2 kwietnia 2017 r. (dekanaty: Bochnia-Wschód, Bochnia-Zachód, Brzesko, Ciężkowice, Czchów, Dąbrowa Tarnowska, Dębica-Wschód, Dębica-Zachód, Lipnica Murowana, Mielec-Południe, Mielec-Północ, Ołpiny, Porąbka Uszewska, Pilzno, Pustków-Osiedle, Radomyśl, Tarnów-Południe, Tarnów-Północ, Tarnów-Wschód, Tarnów-Zachód);
  7-9 kwietnia 2017 r. (dekanaty: Bobowa, Grybów, Krościenko, Krynica, Limanowa, Łącko, Łużna, Nowy Sącz – Centrum, Nowy Sącz – Wschód, Nowy Sącz – Zachód, Piwniczna, Radłów, Ropa, Stary Sącz, Szczepanów, Szczucin, Tuchów, Tymbark, Ujanowice, Uście Solne, Wojnicz, Zakliczyn, Żabno).
  Koszt rekolekcji (po dofinansowaniu przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego) – 100 zł. od osoby.
 7. W Wielką Środę (12 kwietnia) o godz. 20 przejdzie ulicami Tarnowa tradycyjna już droga krzyżowa. Do udziału w drodze krzyżowej zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Tarnowa oraz okolic.
 8. Informujemy, że kurs fotografowania i filmowania podczas celebracji liturgicznych odbędzie się w tym roku dopiero jesienią. Bliższe informacje zostaną podane w następnym Kalendarium.
 9. Przypominamy, że obecny rok jest związany z jubileuszami: 100. rocznicy objawień fatimskich oraz 100. rocznicy śmierci św. Brata Alberta Chmielowskiego. W związku z tym powinniśmy w naszym duszpasterstwie zwrócić szczególna uwagę na różne formy kultu maryjnego ze szczególnym uwzględnieniem pierwszych sobót miesiąca oraz nabożeństw fatimskich. 13 maja (sobota) w samą rocznicę pierwszych objawień Fatimskich odbędą się uroczystości diecezjalne o godz. 11.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej Różańcowej w Borkach koło Szczucina. Zapraszamy na nie szczególnie parafie z dekanatów: szczucińskiego, dąbrowskiego, radomyskiego oraz dekanatów mieleckich. Pamiętajmy także o Roku Świętego Brata Alberta.
 10. Koronacja figury Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie odbędzie się w niedzielę 4 czerwca. Msza św. koronacyjna będzie miała miejsce na tzw. targowicy (kapłanówce) czyli placu znajdującym się tuż obok sanktuarium. Uroczystości rozpoczną się nabożeństwem przygotowującym o godz. 10.00, po którym o godz. 11.00 rozpocznie się Msza św. Szczegółowy program zostanie dostarczony w formie plakatów. Księża dziekani są proszeni o zorganizowanie wyjazdów autokarowych z dekanatów na powyższą uroczystość. Informacje porządkowe wraz z mapkami parkingów oraz trasami dojścia do placu koronacyjnego będą dostępne na stronie internetowej.
 11. Koronacja Obrazu Matki Bożej w Chorzelowie odbędzie się 9 września (sobota) o godz.11.00 na placu koronacyjnym tuż przy sanktuarium.
 12. W tym roku przypada 30. rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Tarnowie oraz  beatyfikacji Karoliny Kózkówny. Uroczystości rocznicowe zostały zaplanowane w dniach od 10 do 18 czerwca tak w Tarnowie, jak i w Sanktuarium w Zabawie. Zachęcamy do jak najliczniejszego udziału.
  Program uroczystości w Tarnowie:
  10 czerwca (sobota) – plac przed Kościołem Bł. Karoliny: Festyn dla dzieci i dla rodzin;
  11 czerwca (niedziela) – kościół Bł. Karoliny godz. 12.00 – Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Tarnowskiego;
  Wieczorem – koncert na placu.

  Program uroczystości w Zabawie:
  Sobota 10.06.2017
  Ogólnopolskie spotkanie młodzieży i organizacji, którym patronuje bł. Karolina: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Ruch Czystych Serc i osoby, które przyjęły pierścień bł. Karoliny, Szkolne Koła Caritas, Szkoły im. Bł. Karoliny, Archidiecezjalna Diakonia Życia z Krakowa, Drużyny Harcerskie im bł. Karoliny, Róże różańcowe którym patronuje, Miasteczko Modlitewne oraz Piesza Pielgrzymka Tarnowska
  12.00 Droga krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny
  14.00 Poczęstunek
  14.30 Prezentacja 30-lecia kultu bł. Karoliny w relacjach świadków i okolicznościowa wystawa fotograficzna
  15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i uwielbienie
  15.30 Eucharystia
  17.00 Świętowanie w duchu wdzięczności za dar beatyfikacji z wodzirejami
  20.00 Oratorium o bł. Karolinie „Wystarczy sobą być”
  Niedziela 11.06.2017 r.
  11.00 Msza św. odpustowa ku czci Trójcy Przenajświętszej
  15.00 Spotkanie wspólnoty Galilea
  Niedziela 18.06.2017 r.
  Pielgrzymka parafii, którym patronuje bł. Karolina i tych, które przyjęły Jej relikwie. Droga krzyżowa szlakiem męczeństwa i dziękczynienie za otrzymane łaski za wstawiennictwem bł. Karoliny pod przewodnictwem pasterza Diecezji Tarnowskiej ks. bpa Andrzeja Jeża.
  12.00 Eucharystia dla pielgrzymów
  13.30 Prezentacja 30-lecia kultu bł. Karoliny
  15.00 Droga Krzyżowa
  17.30 Eucharystia i dziękczynienie za otrzymane łaski
 13. Od kilku lat w parafiach naszej diecezji rozwijają się grupy modlitewne o nazwie „Koła koronkowe”. Inicjatywa ta powstała w Zgromadzeniu Sióstr Jezusa Miłosiernego w związku z Peregrynacją Obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji tarnowskiej. Zachęcamy nadal do tworzenia nowych Kół oraz prosimy Księży proboszczów o potwierdzenie w Zgromadzeniu (Radłów) ich istnienia tzn., w których parafiach takie koła już powstały oraz jakiego są rodzaju (dla osób dorosłych, dziecięce, czy młodzieżowe). W terminach: 25 II i 10 VI 2017r. odbędzie się diecezjalny zjazd  przewodniczących i opiekunów Kół koronkowych. Prosimy o przekazanie tej informacji przewodniczącym kół koronkowych oraz opiekunom dziecięcych i młodzieżowych kół koronkowych. Mile widziani są również członkowie kół. Spotkanie odbędzie się w domu zakonnym w Radłowie.  Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu!
  Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego
  33-130 Radłów, ul. Morawa 18
  Telefon: 883582604
  Odpowiedzialna: s. Marietta Kruszewska ZSJM
 14. IX Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Tarnowskiej odbędzie się 30 września (sobota) 2017 r. w Tarnowie. Program forum zostanie zamieszczony w kolejnym Kalendarium.
 15. Na stronie internetowej Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego (www.wdo.diecezja.tarnow.pl) znajdują się m.in.: wprowadzenia do mszy św., modlitwy wiernych, „słowo” przed rozesłaniem oraz propozycje pieśni na niedziele i uroczystości z poszczególnych części Materiałów homiletycznych, a także informacje dotyczące parafialnej, ekonomicznej i diecezjalnej rady duszpasterskiej oraz ruchów i stowarzyszeń katolickich.
­