Moderator diecezjalny: Ks. mgr Stanisław Śliwa

1. Okręg bocheński: Bochnia-Wschód, Bochnia-Zachód, Lipnica Murowana, Uście Solne
    Moderator: Ks. mgr Michał Wójcik
  2. Okręg brzeski: Brzesko, Czchów, Porąbka Uszewska, Szczepanów, Wojnicz, Zakliczyn
    Moderator: Ks. mgr Łukasz Matyka
  3. Okręg ciężkowicki: Bobowa, Ciężkowice, Łużna, Ołpiny, Tuchów
    Moderator: Ks. mgr Jakub Rozum
  4. Okręg Dąbrowa Tarnowska: Dąbrowa Tarnowska, Szczucin, Żabno
    Moderator: Ks. mgr Marek Szczerba
  5. Okręg dębicki: Dębica-Wschód, Dębica-Zachód, Pilzno, Pustków-Osiedle
    Moderator: Ks. mgr Rafał Słomba
  6. Okręg krynicki: Krynica Zdrój
    Moderator: Ks. mgr Andrzej Papież
  7. Okręg limanowski: Limanowa, Tymbark, Ujanowice
    Moderator: Ks. mgr Włodzimierz Chwałek
  8. Okręg mielecki: Mielec-Południe, Mielec-Północ, Radomyśl
    Moderator: Ks. mgr Marcin Kawa
  9. Okręg nowosądecki: Grybów, Nowy Sącz-Centrum, Nowy Sącz-Wschód, Nowy Sącz-Zachód, Ropa
    Moderator: Ks. mgr Sławomir Szyszka
  10. Okręg starosądecki: Krościenko, Łącko, Piwniczna, Stary Sącz
    Moderator: Ks. mgr Henryk Homoncik
  11. Okręg tarnowski: Tarnów-Południe, Tarnów-Północ, Tarnów-Wschód, Tarnów-Zachód, Radłów
    Moderator: Ks. mgr lic. Grzegorz Rzeźwicki

Każdego roku w okresie Wielkiego Postu oraz w miesiącu wrześniu, w ramach Diecezjalnego Działa Powołań, organizowane są dni skupienia dla lektorów starszych oraz młodzieży męskiej zaangażowanej w stowarzyszeniach katolickich i grupach apostolskich działających w parafiach naszej diecezji. Odbywają się one w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach. W programie dni skupienia przewidziane są m.in. Eucharystia, nabożeństwa, spotkania formacyjne, przygotowanie liturgii, rekreacja.

Dla lektorów starszych oraz młodzieży męskiej zaangażowanej w stowarzyszeniach katolickich i grupach apostolskich działających w parafiach naszej diecezji organizowany jest corocznie (w styczniu) dzień skupienia w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W programie jest Msza Święta, adoracja Najświętszego Sakramentu, a także spotkanie z Księdzem Rektorem i Alumnami oraz zwiedzanie pomieszczeń seminaryjnych.

Dni skupienia dla lektorów młodszych są organizowane w dekanatach przez Dekanalnych Moderatorów Działa Powołań.

Każdego roku w okresie Wielkiego Postu oraz w miesiącu wrześniu, w ramach Diecezjalnego Działa Powołań, organizowane są dni formacji dla ministrantów. Odbywają się one w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach oraz w Domu Sióstr Kanosjanek w Gosławicach.

Dni formacji organizowane są w dwóch grupach wiekowych:
· dla ministrantów młodszych (klasy III-V szkoły podstawowej)
· dla ministrantów starszych (klasa VI szkoły podstawowej oraz klasy gimnazjalne)

W programie dni formacji przewidziane są m.in. Eucharystia, nabożeństwa, spotkania formacyjne, przygotowanie liturgii, rekreacja.