I czyt. Iz 42,1-4.6-7; Ps 29; II czyt. Dz 10,34-38; Ew. Mt 3,13-17

Na wejście – „Przez chrztu świętego”
Na przygotowanie darów – „Z rąk kapłańskich”
Na komunię – „Oto święte Ciało Pana”
Na uwielbienie – „Dziękujemy Ci, Ojcze nasz”
Na zakończenie – „Z nieba wysokiego”

Dziś nasze oczy kierują się nie tylko na ołtarz, ale również na naszą parafialną chrzcielnicę. Wspominając chrzest Chrystusowy, popatrzmy na miejsce, gdzie ochrzczono tak wiele naszych barci i sióstr. Niech dzisiejszy dzień przypomni nam, jak wielki dar łaski otrzymuje człowiek na chrzcie świętym. Przecież to chrzest jest bramą, przez którą możemy wejść tu, aby dziś złożyć wraz z Chrystusem Najświętszą Ofiarę.

Jezus objawia nam w pełni Boże życie. Przez Jego doskonałe pośrednictwo powierzmy w Duchu Świętym nasze prośby Ojcu w niebie, ufając, że wysłucha swego umiłowanego Syna, w którym ma upodobanie:

1. Prośmy Boga, Źródło życia wiecznego, w intencji wszystkich nowo ochrzczonych, niech nowe narodzenie zapoczątkuje w ich duszach stały wzrost wiary.
  2. Prośmy Pana żniwa, który posyła robotników na swe żniwo za rodziców chrzestnych, niech w mocy Ducha Świętego ukazują świadectwo życia Bożego swym chrześniakom.
  3. Prośmy Pana wszelkiego życia w intencji chorych, cierpiących i niepełnosprawnych, aby fizyczne dolegliwości i braki tym bardziej zaowocowały rozkwitem ich wewnętrznego życia łaski.
  4. Boga, który tak umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy mógł być zbawiony, prośmy w intencji apostatów i ludzi wypierających się wiary, aby głos Bożej miłości jeszcze raz zabrzmiał w ich sercach.
  5. Ojca wszystkich ludzi prośmy w intencji naszych barci chrześcijan innych wyznań, aby wiara we wspólny chrzest
    i Trójcę Świętą była fundamentem budowy trwałej jedności.
  6. Naszego Ojca, który dał nam początek, prośmy w naszych intencjach, aby Jego życie rozwijało się w naszych duszach na Jego chwałę i ku naszemu zbawieniu.

Dobry Boże, Ty nakazałeś nam posłuszeństwo Twemu umiłowanemu Synowi, wysłuchaj naszych próśb, które z ufnością do Ciebie zanosimy. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Eucharystię kończy błogosławieństwo w imię Trójcy Przenajświętszej. Wyraża ono prawdę o tym, jak bogaty w wewnętrzną miłość jest nasz Bóg. Dziś w szczególny sposób, przez wspomnienie naszego chrztu, to wewnętrzne życie Boga stało się naszym udziałem. Jesteśmy tego świadomi i mamy być tego świadkami. Niech ta sama miłość, która od wieków płonie w Bogu, zapłonie w naszych rodzinach, sąsiedztwach i miejscach pracy.

Ks. Hieronim Kosiarski