Niedziela w ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan

I czyt. Iz 62,1-5; Ps 96; II czyt. 1 Kor 12,4-11; Ew. J 2,1-12

Na wejście – „Boże, obdarz Kościół swój"
Na ofiarowanie – „Wszystko Tobie oddać pragnę"
Na komunię – „Zbliżam się w pokorze"
Na uwielbienie – „Duszo Chrystusowa"
Na zakończenie – „Złącz, Panie, miłujących Cię"

We wspólnocie Kościoła przystępujemy do sprawowania Najświętszej Ofiary, kierując błaganie do Ducha Świętego, by uzdolnił nas do godnego sprawowania świętych tajemnic. To Duch Święty jest dawcą charyzmatów i darów dla dobra wspólnoty wiernych. Dziś dziękujmy szczególnie za sakrament bierzmowania, przez który Duch Święty uczynił nas dojrzałymi dziećmi Kościoła. Niech łaska i tchnienie Ducha Świętego odżyją w nas, niech rozpalą w nas większą miłość, uczynią nas odważnymi, konsekwentnymi w wierze oraz uzdolnią do troski o jedność w Kościele.

Do troski i modlitwy o jedność wzywa nas w tych dniach Kościół, przeżywając Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Do Boga, który nieustannie posyła nam swojego Ducha Świętego, by prowadził nas do jedności i dojrzałości w wierze, skierujmy naszą ufną modlitwę:

1.    Boże, ześlij na Kościół święty wraz z papieżem Benedyktem XVI, wszystkimi biskupami i kapłanami Ducha Ożywiciela. Spraw, by wzrastali w jednej wierze i miłości, aż do Twojego ponownego przyjścia na ziemię.
2.    Boże, ześlij na całą ludzkość Ducha Świętego, który jest pokojem i radością. Spraw, by wszyscy ludzie, mając jednego Stwórcę i Ojca, traktowali się jak bracia, bez różnicy rasy i narodu, oraz szczerze szukali królestwa Bożego.
3.    Boże, oddajemy Ci wszystkich bierzmowanych, którzy zostali obdarowani mocą Ducha Świętego. Spraw, aby umocnieni w wierze i miłości, poprzez świadectwo życia, przyczyniali się do budowania jedności pośród uczniów Jezusa.
4.    Boże, oddajemy Ci wszystkich prześladowanych za wiarę. Spraw, aby Duch Święty dał im męstwo i wytrwanie
w trudnych doświadczeniach.
5.    Boże, oddajemy Ci zmarłych z naszych rodzin, przyjaciół, znajomych i dusze w czyśćcu cierpiące. Spraw, by Duch Święty, Pan i Ożywiciel, wskrzesił ich do życia w Domu Ojca.
6.    Boże, oddajemy Ci nas samych, uczestniczących w tej ofierze Mszy Świętej. Umacniaj naszą wiarę i pomagaj nam być zaczynem jedności w naszych środowiskach.

Boże, Ty nieustannie przychodzisz do nas i przez swoją łaskę okazujesz nam swoją wszechmoc i miłość, umacniaj naszą wiarę i wspieraj Kościół dążący do jedności. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Usłyszymy za chwilę wezwanie: „Idźcie w pokoju Chrystusa". Sam Jezus posyła nas do świata, w którym żyjemy, i zobowiązuje nas, by ten świat przemieniać, by aktywnie na niego wpływać, by budować jedność, by kształtować go według woli Boga. Potrzebujemy do tego umocnienia, które płynie z ofiary Jezusa.

Ks. Stanisław Cyran