I czyt. Syr 35,12-14.16-18; Ps 34; II czyt. 2 Tm 4,6-9.16-18; Ew. Łk 18,9-14

Na wejście – „Weź w swą opiekę nasz Kościół święty”
Na przygotowanie darów – „Panie, w ofierze Tobie”
Na komunię – „Idzie, idzie Bóg prawdziwy”
Na uwielbienie – „Niech będzie chwała”
Na zakończenie – „Zdrowaś Maryjo”

Od najmłodszych lat znamy drogę prowadzącą do kościoła parafialnego – drogę, której nie możemy nigdy zapomnieć. Świątynia bowiem symbolizuje dom naszego wspólnego Ojca, a także miejsce pojednania i uświęcania. To w świętej przestrzeni naszych kościołów budujemy samych siebie jako ludzi wewnętrznie dojrzałych i zdolnych do dawania świadectwa wiary. Nasza obecność w świątyniach ożywia je i sprawia, że wciąż istnieją one jako ważne miejsca na horyzoncie naszego chrześcijańskiego świata.

Bóg łaskawie pozwala nam kierować ku Niemu nasze modlitwy, znosimy je więc jako wspólnota ze szczerą ufnością dzieci Bożych:

1. Za Kościół święty, który jest sakramentem zbawienia, aby jego otwarte podwoje gromadziły ludzi ze wszystkich narodów świata.
  2. Za Ojca Świętego Franciszka i naszego biskupa (NN), aby byli niestrudzonymi przewodnikami wiary powierzonego im ludu Bożego.
  3. Za fundatorów, budowniczych i dobrodziejów naszych kościołów parafialnych oraz kaplic, aby ich trud Bóg nagrodził życiem wiecznym.
  4. Za naszych duszpasterzy, którzy pracowali w tej świątyni, aby za ich poświęcenie Bóg dał im szczęście wieczne.
  5. Za opiekujących się kościołami, aby ich wystrój wewnętrzny sprzyjał duchowemu wzrostowi modlących się w nich wiernych.
  6. Za nas samych, abyśmy cenili sobie nasz kościół parafialny, w którym jest obecny Najświętszy Sakrament, i ochotnie ku niemu kierowali nasze kroki.

Boże, który znasz potrzeby naszych serc, racz łaskawie wysłuchać naszych błagań i spełnij je zgodnie z Twoją wolą. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Za chwilę udamy się do swoich rodzinnych domów. Naszym wspólnym domem jest jednak kościół. Niech w naszych sercach pozostaje zawsze tęsknota za tym miejscem, gdzie w sakramentalnej tajemnicy obecny jest sam Bóg – jest i zawsze czeka na mnie z miłością, co czyni kościół niezwykłym miejscem na ziemi.

Ks. Jan Piotrowski