I czyt. Dz 2,1-11; Ps 104; II czyt. 1 Kor 12,3b-7.12-13; Ew. J 20,19-23

Na wejście – „O Stworzycielu Duchu, przyjdź”
Na przygotowanie darów – „Czego chcesz od nas, Panie”
Na komunię – „Idzie Bóg prawdziwy”
Na uwielbienie – „Być bliżej Ciebie chcę”
Na zakończenie – „Duchu Ogniu, Duchu Żarze”

Przeżywana dzisiaj uroczystość Zesłania Ducha Świętego, zwana również dniem Pięćdziesiątnicy, jest początkiem pielgrzymki wiary Chrystusowego Kościoła. Otwarte dzisiaj na oścież drzwi Wieczernika przypominają nam „podwoje wiary”, które przekroczyliśmy w chwili chrztu świętego. Zachęcają nas one, abyśmy i my umocnieni darem Ducha Świętego w sakramencie bierzmowania głosili całemu światu „wielkie dzieła Boże” (Dz 2,11). Przyjmijmy więc z wiarą głoszone dzisiaj słowo Boże i dzielmy się skarbem wiary z tymi, których spotkamy na drodze naszego życia.

Bogu Ojcu Wszechmogącemu, który posyła nam Ducha swojego Syna przedstawmy nasze ufne prośby:

1. Za Kościół święty, aby nieustannie odnawiał się w mocy Ducha Świętego.
  2. Za wszystkich pasterzy Kościoła, aby byli dobrymi narzędziami w rękach Ducha Świętego wobec współczesnego świata.
  3. Za wszystkich, którzy w tym roku przyjęli lub przyjmą sakrament bierzmowania, aby nigdy nie sprzeniewierzyli się Duchowi Świętemu, który został im dany.
  4. Za teologów i katechetów tłumaczących innym trudne prawdy wiary, aby często modlili się do Ducha Świętego o Jego światło.
  5. Za zmarłych członków Kościoła Chrystusowego, aby ich dusze mogły dostąpić udziału w chwale całej Trójcy Świętej.
  6. Za nas wszystkich przeżywających dzień Pięćdziesiątnicy, abyśmy umocnieni Duchem Świętym całym życiem głosili wszystkim wielkie dzieła Boże.

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków.

„Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich” (1 Kor 12,4-6). Piękni naszą różnorodnością trwajmy w jednym Kościele i dzielmy się naszą wiarą z tymi, których Duch Święty postawi na drodze naszego życia. Niech nam w tym towarzyszy Boże błogosławieństwo.

Ks. Zbigniew Pietruszka