I czyt. Jl 2,12-18; Ps 51; II czyt. 2 Kor 5,20 – 6,3; Ew. Mt 6,1-6.16-18

Na wejście – „Bądź mi, litościw”
Na obrzęd posypania głów – „Posypmy głowy popiołem”
Na przygotowanie darów – „Gdzie miłość wzajemna”
Na komunię – „Witam Cię, witam, Przenajświętsze Ciało”
Na uwielbienie – „Dziękujemy Ci, Ojcze nasz”
Na zakończenie – „Szukajcie wpierw królestwa Bożego”

Życie jest wędrówką – pielgrzymowaniem; jesteśmy ludem zdążającym do ojczyzny niebieskiej. Na co dzień jednak wolimy o tym nie myśleć. Naszą uwagę przykuwa często to, co jest tu i teraz, tak jakby poza doczesnością niczego nie było. Zatracamy poczucie celu, ku któremu zmierzamy. Co jakiś czas powinniśmy jednak się zatrzymać i sprawdzić, czy nie zgubiliśmy drogi. Jeśli uczciwie podejdziemy do sprawy, szybko zorientujemy się, że powinniśmy zawrócić i swój marsz rozpocząć od początku. Wielki Post jest „czasem błogosławionym”. Uświadamiamy sobie na nowo, że ostatecznym naszym celem jest „Bóg, który wszystko stworzył i wszystkim rządzi”.

Bóg jest dobrym Ojcem, który wszystko stworzył i wszystkim rządzi, czeka ciągle na powrót swoich dzieci. Z ufnością przedstawmy mu nasze modlitwy i wielkopostne postanowienia, aby je zechciał wysłuchać i pobłogosławić.

1. Prośmy, aby Wielki Post był dla całego Kościoła czasem pokuty i pojednania.
  2. Prośmy, aby w czasie Wielkiego Postu wierni otworzyli się na słowo Boże i byli gotowi na przyjęcie daru nawrócenia.
  3. Prośmy, aby znajdujący się w szponach różnych nałogów, zwłaszcza pijaństwa, uwolnili się od nich i zaznali wolności w Chrystusie.
  4. Prośmy za spowiedników, aby ukazywali grzesznikom moc Chrystusa, który przyszedł szukać zagubionych.
  5. Prośmy za zmarłych, aby zostali wprowadzeni na ucztę do królestwa niebieskiego.
  6. Prośmy za nas samych, abyśmy prowadzeni przez wiarę, nigdy nie zwątpili w Boże obietnice i przemianę naszego życia.

Boże, prosimy Cię, byś wysłuchał modlitwy, w której błagamy o miłosierdzie, o łaskę nawrócenia do Ciebie i odnowy duchowej. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Przygotowując się do radości Świąt Wielkanocnych, poprzez modlitwę, post i jałmużnę, jednocześnie wsłuchujmy się w słowo Boże i przystępujmy do sakramentów. Na czas wielkopostnej pokuty, czas nawrócenia przyjmijmy błogosławieństwo Boga.

Ks. Artur Ważny